Kompaktný traktor T4 s elektrickým pohonom

23. 10. 2023 , Ing. Aleš Petr

Kompaktný traktor New Holland T4 Electric Power bude mať európsku premiéru na veľtrhu Agritechnica 2023. Tento stroj mal svetovú premiéru počas Tech Days spoločnosti CNH Industrial v decembri 2022.

New Holland na veľtrhu Agritechnica 2023 predstaví kompaktný traktor T4 s elektrickým pohonom vhodný aj pre obce a samosprávy

  • Úplne elektrický traktor v segmente úžitkových traktorov s jedinečnými autonomnymi funkciami.
  • Prvé európske verejné predstavenie na veľtrhu Agritechnica 2023
  • Miľník na ceste ku strategickému plánu elektrifikácie značky New Holland

Prečo Elektrický pohon pri traktore?

Značka New Holland má už dnes odlišné pohonné jednotky pre traktory do cca. 120 koní a nad túto hranicu. Dôvod je jasný, na kompaktné traktory sú kladené iné požiadavky, hlavne z hľadiska zástavbového priestoru a taktiež kompaktné traktory spravidla vykonávajú ľahšie práce. Pri  ťažkých traktoroch New Holland sa používa pohon na CNG a LNG, pretože potrebujú veľké množstvo energie, ktoré nie je možné reálne uložiť do súčasných a ani v blízkej budúcnosti vyvíjaných batérií. Aj najmodernejšie batérie by vyžadovali zástavbový priestor v násobkoch niekoľkých jednotiek štvorcových metrov. Naopak pri kompaktných traktoroch je elektrický pohon výhodný, pretože nevyžadujú také množstvo energie a celkovo elektrifikácia umožňuje zjednodušiť pohonné ústrojenstvo a tým sa uvoľňuje priestor pre zástavbu batérie. Preto značka New Holland vyvinula kompaktný traktor s elektrickým pohonom.   


  

Úplne elektrický kompaktný traktor T4 Electric Power

Jedná sa o stroj kategóriu BEV - Battery Electric Vehicle, teda úplne poháňaný batériami, bez spaľovacieho motora a teda bez priamych emisií. T4 Electric Power sa pripája k traktorom New Holland T7 Methane Power LNG a T6 Methane Power a vytvára tak kompletný sortiment bezemisných traktorov.

Projekt bol realizovaný v rekordne krátkom čase spoločným a úspešným úsilím technických tímov CNH Industrial v USA a Taliansku a s podporou spoločnosti Monarch Tractor – poľnohospodárskym inovátorom so sídlom v Kalifornii. Prioritou projektu boli tri dôležité ciele: prívetivosť pre užívateľov, dostatočná doba prevádzky a vynikajúci výkon. To všetko pri dodržaní kompaktných rozmerov.

Pohon a výkon traktora T4 Electric Powe

T4 Electric Power je ideálny pre ľahšie práce v poľnohospodárstve. S maximálnym výkonom 120 koní, maximálnym krútiacim momentom 440 Nm a maximálnou rýchlosťou 40 km/h je vhodný pre farmy s kombinovanou výrobou, pre chov hospodárskych zvierat, pre obce a samosprávy, do sadov a viníc a ďalšie špeciálne plodiny a prostredie, ako sú napríklad skleníky. Toto „ľahké batériové elektrické vozidlo prvej generácie“ patrí do segmentu kompaktných traktorov a je úplne kompatibilné so všetkým závesným náradím v bežnej ponuke, vrátane mechanických. Použitá batéria umožňuje vynikajúcu dobu prevádzky, kedy je stroj v závislosti na pracovnom zaťažení schopný pracovať aj jeden celý deň bez dobíjania. Dobíjanie pomocou systémov rýchleho nabíjania trvá len jednu hodinu. Traktor je možné použiť aj ako záložný zdroj energie pre iné zariadenia a stroje a môže poskytovať energiu pre náradie.

Elektrifikácia je dôležitým prínosom pre budúcnosť a trh sa rýchlo vyvíja.

Skúsenosti zákazníkov z testovania traktora ukázali, že T4 Electric Power poskytuje vynikajúci výkon, veľmi dobre sa ovláda a v porovnaní s konvenčným traktorom skutočne veľmi rýchlo reaguje. Jednoduchšia konštrukcia elektrického pohonu tiež prináša úsporu prevádzkových nákladov a nákladov na údržbu. Samozrejmosťou je bezemisnosť, ktorá vynikne hlavne pri využití konceptu energeticky nezávislej farmy od New Holland. Medzi hlavné prednosti patrí tiež skvelý prenos výkonu na podložku, bezkonkurenčne jednoduchá zmena smeru a rýchlosti jazdy a preukázateľné zníženie prevádzkových nákladov. Nižšie náklady na údržbu a vlastný, obnoviteľný zdroj energie umožňujú znížiť prevádzkové náklady až o 90 % v porovnaní s konvenčným traktorom.

T4 Electric Power tiež zvyšuje komfort pri práci. Rovnako ako pri osobných vozidlách sa výrazne znížil hluk a utlmili vibrácie. Traktor je tak možné napríklad využívať v obciach a samosprávach aj v noci a zlepšuje aj pohodu hospodárskych zvierat, hlavne pri práci v maštaliach.

Autonómne funkcie

Popri všetkých výhodách elektrifikovaného hnacieho ústrojenstva prináša T4 Electric Power tiež nové autonómne funkcie, ktorých cieľom je znížiť celkové náklady vlastníctva, tzv. TCO. Stroj je osadený technológiou „Smart Roof“ s niekoľkými autonómnymi funkciami. Tie pomáhajú obsluhe pri riadení stroja, zlepšujú celkovú kvalitu vykonávaných prác a umocňujú zručnosti obsluhy. „Smart Roof“ sa skladá z jedinečného systému snímačov, kamier a riadiacich jednotiek, ktoré v rozsahu 360 stupňov detekujú prekážky a zabezpečujú, že sa im stroj vyhne. Súčasne umožňuje synchronizovať viac strojov a riadiť ich pracovné postupy.

Medzi vynikajúce funkcie patria režim Follow Me, pri ktorom traktor nasleduje obsluhu. To je užitočné pri desiatkach bežných každodenných aktivít na farme, ako je prejazd bránou alebo kŕmenie dobytka. Rovnako tak režim Shadow Mode umožňuje obsluhe obsluhovať stroj gestami, keď sa nachádza mimo kabínu, čím sa vyhne nutnosti neustále do kabíny nastupovať. Vďaka funkcii Live View majú poľnohospodári v reálnom čase svoj vozový park v mobilných zariadeniach doslova na dlani. Funkcia Fleet Management umožňuje vedúcim pracovníkom zadávať úlohy z kancelárie každému traktoru z vozového parku priamo na pole. Rozpoznávanie náradia zabezpečuje bezproblémové prepojenie traktora s požadovaným prídavným zariadením. Digitálne služby Offboard Services umožňujú ovládať traktor odkiaľkoľvek a súčasne sledovať jeho chovania a prevádzkové parametre.  

 

Záverom

Agrotec Slovensko, ako jediný autorizovaný dovozca techniky New Holland pre Slovensko už teraz vie, že obce, mestá ale aj samosprávy budú zvažovať takúto investíciu do budúcnosti a to nie len pre to že v blízkej budúcnosti sa budú už v samotných výzvach na zaobstaranie objavovať takéto ekologické, bezemisné a tiché pracovné stroje ale aj z dôvodu minimálnych nákladov na prevádzku a údržbu, čo ich predurčuje práve k tomuto účelu.  

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.