Nový CR11 bol odhalený

15. 11. 2023 , Ing. Aleš Petr

Kombajn CR11 je úplne nový produkt. Posúva hranice radu CR, do ktorého patrí aj svetový rekordman CR10.90, na vyššiu úroveň produktivity.

Model CR11 bol prepracovaný tak, aby poskytoval vyššiu produktivitu s minimálnymi stratami zrna, lepšie nakladal s pozberovými zvyškami a disponoval vysokou mierou automatizácie. Cieľom týchto funkcií je znížiť celkové náklady na zber obilia.

V rámci vývoja v oblasti veľkokapacitného zberu predstavila značka New Holland Agriculture na veľtrhu Agritechnica 2023 nový model kombajnu CR11. Nový kombajn využíva špičkové technológie, ktoré pomôžu znížiť celkové náklady na zber pre veľkých pestovateľov obilnín a tak zvýši ich zisk. Nový model CR11 nadväzuje na úspechy súčasného vlajkového radu kombajnov New Holland, na vrchole ktorého stojí model CR10.90, ktorý už skoro desať rokov (od 15. augusta 2014) drží svetový rekord v množstve pozbieranej pšenice za osem hodín (797,656 tony).

  

  

Videogaléria


  

Česť výročiu 50 rokov Twin Rotor™  

Blíži sa 50. výročie technológie výmlatu New Holland Twin Rotor™ (v roku 2025). Nový model CR11 už dnes koncepcii Twin Rotor vzdáva hold. Twin Rotor spôsobil revolúciu v spôsobe zberu a teraz je jasnou súčasťou DNA značky New Holland. Práve vďaka technológii Twin Rotor môže nový CR stále ponúkať najvyššiu produktivitu s najnižším množstvom strát zrna na trhu. Nový CR11 súčasne reaguje na potreby zákazníkov. Inžinieri v New Holland si uvedomujú, ako môžu vysoké výnosy plodín spoločne s nepredvídateľným počasím ovplivniť úrodu v jednej sezóne a aj v tej následujúcej. Preto sa snažili navrhnúť stroj, ktorý zabezpečí maximálnu produktivitu a rýchlo pozbiera úrodu na poli. To pomôže zabezpečiť ochranu kvality zrna a pripraviť ideálne podmienky pre založenie porastu na nasledujúci rok kvalitne a včas.

  

  

Štyri piliere pre určenie nového štandardu pri zbere

Vyššia produktivita, skoro nulové straty, lepšie a efektívnejšie spracovanie pozberových zbytkov a výrazné skrátenie prestojov. To sú štyri piliere, na ktorých bol model CR11 postavený. Všeobecným a najvyšším cieľom je znížiť celkové náklady na zber a zvýšiť tak zisk poľnohospodárov.

Vďaka motoru C16 s výkonom 775 koní, rotorom s priemerom 2x24 palcov, zásobníku na zrno s objemom 20 000 litrov a rýchlosti vykladania 210 l/sek. sa pri modeli CR11 výrazne zvyšuje produktivita na doteraz nepredstaviteľnú úroveň. Inžinieri značky New Holland pracovali na projekte vytvoriť kombajn s nulovými stratami a vyvinuli dvojitú sieťovú skriňu. Nová sieťová skriňa Twin Clean je totiž vybavená dvoma čistiacimi systémami za sebou, s dvoma hornými sitami, dvoma spodnými sitami, dvoma šnekmi na čistenie zrna a dvoma sadami tlakových senzorov pre meranie zaťaženia sieťovej skrine. Ako prvý v tejto oblasti je nový systém Twin Clean plne automatizovaný, čo zaručuje rovnomerné rozloženie zaťaženia sieťovej skrine pre dosiahnutie maximálnej kapacity pri stratách blížiacim sa k nule. Úplne nový systém nakladania s pozberovými zvyškami prichádza CR11 s novým systémom drvenia a rozmetania pliev, ktorý je navrhnutý tak, aby zabezpečil najlepšiu kvalitu rezanky a rovnomerného rozmetania zbytkov na šírku lišty až 60 stôp. Radarový systém Intellispread, ocenený striebornou medailou za inováciu na výstave Agritechnica 2022, automatizuje riadenie rozmetania a zabezpečuje plné a rovnomerné rozhodenie zbytkov za kombajnom bez ohľadu na vplyv vetra, typ plodiny alebo vlhkostné podmienky.

  

  

Pre skrátenie prestojov bol navrhnutý nový, automatizovaný postup na odblokovanie stroja po zahltení. Aj napriek tomu, že je nový kombajn CR11 pripravený na maximálny výkon, značka New Holland si uvedomuje, že nie je možné úplne eliminovať riziko upchania/zahltenia stroja. V nepravdepodobnom prípade však pri upchaní kombajnu aktivuje obsluha automatický postup a kombajn sa sám v priebehu niekoľkých minút (nie však hodín) vyčistí - bez toho aby obsluha musela opustiť kabínu alebo vyvinúť akúkoľvek fyzickú námahu. Pretože sa výrazne skracujú prestoje spôsobené takýmto scenárom, automatické „vyčistenie“ povzbudzuje obsluhu k využitiu plnej kapacity potenciálu kombajnu bez obáv z jeho upchania. Okrem toho táto funkcia zvyšuje bezpečnosť pri odstraňovaní zablokovania, pretože počas procesu automatického čistenia žiadna osoba neopúšťa kabínu. Prevenciu prestojov ďalej napomáha prepracované jednoduché hnacie ústrojenstvo kombajnu s až o 25 % menším počtom komponentov pohonu a s elimináciou všetkých reťazových prevodov. Pri modeli CR11 je osadený nový displej Intelliview 12 a navádzací systém IntelliSteer™ spolu s ďalšími základnými funkciami pre presné poľnohospodárstvo, ako je telematika a zdieľanie monitora na diaľku.

Okrem toho je na kombajne inštalovaný systém NutriSense™ so senzorom NIR. Ten snímkuje plodinu v pásme blízkom infračervenému svetlu a pomocou štatistickej analýzy obrazu určuje množstvo živín, ako sú obsah bielkovín, škrobu a oleja, a tiež úroveň vlhkosti. Súčasne je možné z dát vytvárať mapy živín pre ďalšie agronomické analýzy.

Viditeľné zmeny

Niektoré vlastnosti nového kombajnu sú viditeľné už na vystavenom stroji na výstave Agritechnica 2023. Kombajn CR11 zdobí úplne nový design, ktorý kombinuje prvotriednu estetiku s funkčnosťou. Niekoľkonásobné vylepšenie kabíny prináša ďalšie výhody v oblasti komfortu a ovládania. Za pozornosť stojí aj nová 15 m (50 ft) pásová lišta vyrábaná spoločnosťou MacDon pre New Holland, ktorá prispieva k celkovému zvýšeniu produktivity a efektivity na poli.

New Holland takto reaguje na trendy v znižovaní utuženia pôdy v kombinácii s predpismi o prepravnej šírke. Ponúka tak pri modeli CR11 množstvo širších pásov a väčších pneumatík. Stroj na výstave Agritechnica 2023 je vybavený pneumatikami od spoločnosti Michelin a to Michelin Cerexbib 2 s rozmerom 900/65R46 a priemerom 2,32 m. Ide o spoločný vývoj značiek New Holland a Michelin. Je to poprvý krát, kedy je táto ďalšia úroveň rozmeru pneumatik predstavená na kombajne akéhokoľvek typu. Dlhšia stopa pneumatiky a vylepšená trakcia zabezpečujú najmenšie utuženie pôdy, ktoré nemá pri zbere obdoby.

Úzka spolupráca tímov priemyselného designu a inžinierstva spolu s produktovými špecialistami a marketingom značky priniesla design zamerený na potreby zákazníkov, a jeho forma skutočne nasleduje funkcionalitu. Výsledkom je ikonický, svieži design, ktorý je štýlový a zároveň nadčasový. Plynulosť zberu je na vonkajších paneloch stroja podčiarknutá dynamickým modrým prvkom, ktorý prechádza naprieč karosériou.
  

  

Galéria


  


 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.