V 3, 4 a 5metrovom zábere má veľký výber náradia v prednej časti, rôzne verzie zásobníkov aj sejacieho ústrojenstva a zavlačovačov. Cirrus je možné použiť do ľahkých aj ťažkých pôd a pre rôzne spôsoby pestovania obilovín, strukovín a ďalších plodín od maku až po sóju.
Michael Seelmeyer má kooperáciu s Jensem Wolteringem v Dolnom Sasku neďaleko Osnabrücku a na 300 ha ornej pôdy overujú nové postupy, ktoré sú zamerané na udržanie vody v pôde, zlepšenie biologickej aktivity pôdy, znižovanie pesticídov, zvýšenie kvality produktov alebo obmedzovanie ľudskej práce a prejazdov na poli. Často sa v poslednej dobe hovorí o hnojení, chemizácii alebo spôsoboch spracovania pôdy, ale aj sejacie stroje a spôsob zasiatia môžu významne prispieť ku pokroku vo všetkých spomínaných kategóriách.
Firma Seelmeyer a Woltering používa sejací stroj Cirrus s 3 zásobníkmi. Hlavný zásobník má 4000 l a je rozdelený v pomere 60:40. Tento zásobník sa používa väčšinou pre osivo + hnojivo, ale aj pre rôzne 2 druhy osiva. Každý má samostatné elektrické dávkovanie aj dopravné cesty. Tretí zásobník, Green Drill, je umiestnený vzadu nad výsevným ústrojenstvom, má objem 500 l a rovnako samostatné elektrické dávkovanie. Tento zásobník je určený pre jemné osivo alebo jemne granulované pesticídy, aplikované v menších dávkach. Tieto mikrogranuláty je možné rozhodiť rovnomerne na plochu pomocou systému Minimum-TillDisc pod utláčací pneumatikový valec. Firma testuje rôzne druhy medziplodín, ako trávy, ďatelinu alebo zväzenku samostatne aj v zmesiach.
Výsledky potvrdzujú to, čo sa očakávalo: koberec medziplodín potláča rast buriny, čím znižuje potrebu herbicídov, zamedzuje výpar vody z pôdy, takže kultúra využíva lepší vodný režim. Ďalšou výhodou je výsev hlavnej plodiny s hnojením pod pätu a súčasne výsev medziplodiny, všetko jediným úkonom. Tu je jasná úspora času, PHM a zníženie tlaku na pôdu v koľajových riadkoch. Firma naviac používa u širokoriadkových kultúr pred samotným výsevom aplikáciu kejdy formou Strip-Till. Na takto ošetrených parcelách bol zaznamenaný aj výrazne menší výskyt hrabošov v suchých letných obdobiach.
Príklad podniku v Dolnom Sasku len potvrdzuje, že v poľnohospodárskych postupoch je ešte veľa možností, ako zlepšiť výnosy aj kvalitu produkcie, znížiť chemizáciu, zlepšiť vodný režim v pôde a obmedziť výpar z pôdy. A to aj vhodnou voľbou sejacieho stroja so správnou výbavou pre konkrétne podmienky. Postupnej zmene klimatických podmienok je potrebné prispôsobiť aj systém hospodárenia a nebáť sa opustiť dlhoročné zvyky.
Zdroj: časopis PROFI 3-2023, článok Drei Saattanks, viele Ideen