CR11 v Českej Republike

20. 08. 2024 , Ing. Aleš Petr

V druhej polovici júla strávili kolegovia z divízie poľnohospodárskej techniky AGROTEC Group na cestách a poliach. Spolu s revolučným kombajnom CR11 od firmy New Holland pomáhali poľnohospodárom naprieč celým českom v zbere obilnín. Stroj neunikol ani novinárskej a spravodajskej pozornosti. 

V polovici júla v neskorých nočných hodinách dorazil najväčší kombajn na svete New Holland CR11 do Agrotec Group v Hustopečoch aby predviedol svoju silu, výkon, technické vybavenie ale aj pohodlie a jednoduchú obsluhu priamo na českých poliach. Kolegovia z divízie poľnohospodárskej techniky pripravili aby mohli čo najskôr vyraziť do polí, kde sa takýto svetový unikát cíti najlepšie.


Po dotankovaní paliva, dôkladnej očiste a príprave pre fotografovanie mohol kombajn vyraziť do polí. Kombajn CR11 zahájil zber v ČR na pozemkoch Bonagro Blažovice, konkrétne neďaleko Prace. Tu sme sa so strojom prvný deň „tajne“ zoznamovali a zozbierali sme cca. 30 hektárov. Porast bol výrazne uľahnutý. 

Ďaľšou zastávkou CR11 TOUR bolo pole podniku RENO FARMA Troubky, a.s. v obci OPLOCANY kde pracovala na poli celý deň. Porast bol rovnako uľahnutý a na jednom poli aj výrazne prerastený slnečnicou. Aj s týmto si kombajn hravo poradil, avšak svetové výkony sa očakávať nedali. 

Nasledoval presun na pozemky Rostěnice a.s., zozbierané cca. 30 hektárov ječmeňa. Znova však výrazne uľahnutý porast. Tu ku kombajnu zavítala aj Česká televízia Brno. Výhody kombajnu sme mohli odprezntovať v skoro desaťminútovom živom vstupe na ČT24. Veríme, že sa podarilo divákom priblížiť súčasné možnosti moderného poľnohospodárstva, ako je GPS navigácia, automatizácia zberu či analýza živín v zberanom zrne, vrátane tvorby výnosových a aplikačných máp tak, aby odobraté živiny mohli byť efektívne do pôdy znova vrátené. Aj napriek svojej veľkosti je stroj veľmi ohľaduplný k pôde, pretože celková hmotnosť sa zvýšila len nepatrne a naviac je rozložená na väčšiu plochu pomocou pásového podvozku. Kdo máte záujem, môžete si vstup pozrieť tu.


Z Rostěníc sme sa presunuli do Palomo a.s. Loštice. Tu sme dostali na zber zatiaľ najlepšie pole, za čo moc ďakujeme agronómovi Martinovi Rostovi. Jednalo sa o potravinársku pšenicu s výnosom 8,1 tony, ktorá je pestovaná na poli o celkovej výmere 85,4 ha. Palomo a.s. využíva slamu, takže sme kosili na nízke strnisko a slamu sme ukladali do riadku. O odvoz obilia sa starali traktor T7.340 HD s prekladacím vozom Perard, IVECO Traktor a dva traktory New Holland radu T7000 s vozmi Annaburger.

Poobede za nami dorazil zástupca výrobcu a merali sme straty priamo za kombajnom. Jedná sa o dôležitý úkon, pretože miera strát hrá dôležitú úlohu v algoritme systému IntelliSense. Pri prvom meraní sme zistili straty na úrovni 0,2%, čo je z pohľadu výrobcu „zbytočne“ málo. V tomto prípade je pre majiteľa výhodnejšie, aby stroj pracoval rýchlejšie, pretože strata výkonnosti nie je vykompenzovaná dostatočným „ziskom“ z dodatočne zozbieraného zrna. Obsluhe doporučil upraviť citlivosť snímača strát. Na to zareagoval systém IntelliSense zmenou nastavenia mlátiaceho ústrojenstva a ľahko sa zvýšil výkon. Neskôr sme opakovane zmerali straty, ktoré po úprave boli 0,5%, čo je stále vynikajúca hodnota. Rozdiel v stratenom obilí pri stratách 0,2% a 0,5% robí necelých 5 Eur na hektár čo je podľa zástupcu výrobcu adekvátna cena za zvýšenie výkonu. Fyzicky kontrolovať straty za kombajnom a pracovať s nastavením citlivosti by samozrejme mali všetci majitelia kombajnov bez ohľadu na to, či pracujú s automatikou alebo nastavujú mlátiace ústrojenstvo manuálne.


Úspešná CR11 TOUR CZ predstavila unikátny kombajn, ktorý sa stal hviezdou spravodajských relácií.

Kráľovna polí, ako sa kombajnu CR11 firmy New Holland hovorí, prináša revolúciu v zbere. Poskytuje vyššiu produktivitu a minimálne straty, lepšie pracuje s pozberovými zvyškami a disponuje vysokou mierou automatizácie. Cieľ je jednoduchý: znížiť celkové náklady na zber obilia. Je to súčastne vôbec poprvý krát, čo bol stroj v Českej republike k videniu. Po celom svete zatiaľ jazdí len 15 kusov.

„Mega stroj, supermoderné zberacie zariadenie, používa k oddeleniu zrna obilia od klasov, stebiel a pliev najmodernejšie technológie. Má snímače, ktoré určia kvalitu zberaného zrna, GPS navigáciu, ktorá vedie stroj cez pole s presnosťou jeden až dva centimetre, a tiež senzor, ktorý veľmi podrobne zisťuje, aké množstvo živín zmizlo z pôdy počas zberu a koľko živín by sa malo na pole vrátiť späť,“ vysvetluje produktový manažér divízie poľnohospodárskej techniky AGROTEC Group Martin Čala.

Stroj najazdil stovky kilometrov a ani obsluha sa skoro vôbec nezastavila. Kombajn prešiel od Rostěnic, Oplocan, Loštic, Poličky, Slaného alebo Bystřice u Benešova. Svoju poúť potom zakončil u Dynína na Českobudějovicku. A so skvelými výsledkami. Ukázalo sa, že zvládne zozbierať viac než 100 ton za hodinu s minimálnymi stratami. Cestu dokumentovali aj televízne a rozhlasové štáby. O kombajne sa hovorilo v Českej televízii, Českom rozhlase aj na TV Nova. Články sa objavili na webových portáloch Denníka MF DNES alebo napríklad Lidovek.

Kráľovna polí CR11 na výstave Země Živitelka

Slávnostné predstavenie najvýkonnejšieho kombajnu na svete verejnosti bude 22. - 27. augusta 2024 na veľtrhu Země živitelka v Českých Budejoviciach. V budúcom roku potom začne sériová výroba kombajnu CR11.
 

NA REPORTÁŽ SE PODÍVEJTE TADY

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.