9 krokov ako správne nastaviť kombajn

15. 08. 2018 , Ing. Aleš Petr

Žatva je v plnom prúde a môže sa vám tak hodiť návod od nášho technického špecialistu, ktorý krok po kroku popisuje, ako správne nastaviť kombajn. 

9 krokov ako správne nastaviť kombajn
 

Žatva je v plnom prúde a môže sa vám tak hodiť návod od nášho technického špecialistu, ktorý krok po kroku popisuje, ako správne nastaviť kombajn.

Výkonový potenciál kombajnov s každým novým modelom rastie. Motory sú silnejšie, mlátiace ústrojenstvo výkonnejšie, čistenie účinnejšie, ale aj napriek tomu sledujeme, že na mnohých farmách praktická výkonnosť nenarastá. Zvlášť v zložitejších zberových podmienkach denná hektarová výkonnosť klesá a dôvodom nie je len vyšší výnos a orientácia na nízke straty. Príčina, prečo nie je využitý potenciál kombajnu, sa spravidla nachádza medzi volantom a sedačkou. Pre obsluhu kombajnu, ktorá je ochotná vnímať „tep“ svojho kombajnu prinášame pár užitočných rád ako postupovať v naozaj zložitých zberových podmienkach. 

Značka New Holland Agriculture ako jediná na trhu na svojich strojoch umožňuje riadene „zabubnovať“ stroj.  O čo je táto funkcia menej známa, o to je užitočnejšia. V zaťažení do 90% aktivujete funkciu udusenia motora kombajnu priamo na dotykovom monitore. Kombajn sa zastaví a všetká hmota v ňom zostane rozložená presne tak, ako je tomu pri žatve – a máte čo hodnotiť. Pokiaľ nevyužijete túto špeciálnu funkciu a štandardne vypnete motor kľúčom, tak všetky systémy ešte „dobehnú“ a kombajn je vyfúkaný tj. bez hmoty a nezistíte nič. Celý proces trvá maximálne 30 minút a na konci sa kombajn po otočení kľúčom sám v pohode rozbehne. Čas venovaný kontrole nastavenia kombajnu sa bohato vráti vo vyššej pracovnej rýchlosti, produktivite a kvalite zberu.

9 krokov k perfektnému nastaveniu kombajnu.

  1. Kontrola začína pri vytriasadle, ktorý je limitom stroja:
    1. Ak nenájdem v materiáli na konci vytriasadla „ani zrnko“, znamená to, že mlátenie je príliš agresívne a preťažuje sieťovú skriňu.
    2. Pokiaľ nájdem na konci vytriasadla 1 – 2 zrná, tak to mám nastavené správne.
    3. 5 a viac zŕn na konci vytriasadla znamená, že mlátenie je málo agresívne. Musím pritiahnuť koše a zvýšiť otáčky bubna (pozor na maximálne otáčky bubna pre danú plodinu, napr. max. 900 ot./min. pre pšenicu – potom sa začína zrno štiepiť).
       
  2. Kontrola materiálu na celej sieťovej skrini. Rozloženie by malo zodpovedať nákresu tj. ideálne:
    1. Vynášacia doska plná
    2. Predsito prázdne
    3. Prvá ¼ horného sita je prázdna
    4. Druhá a tretia ¼ horného sita obsahuje plevy a zrno
    5. Posledná ¼ horného sita obsahuje len plevy
       
  3. Pre hmotu na vynášacej doske platí jednoducho zapamätateľné pravidlo obráteného „Smajlíka“. Dosiahnete toho jednoducho – pridaním alebo ubraním prídavných lopatiek predĺženia šneku priečneho šnekového dopravníka lišty. Pri kombajnoch CR toto riešiť nemusíte, proti sebe otáčajúce sa rotory rozprestierajú materiál na stred vynášacej dosky.
     
  4. Kontrola kvality zrna:
    1. Zlomky na vynášacej doske – moc zlomkov znamená, že mlátenie je príliš agresívne tj. je potrebné povoliť kôš a znížiť otáčky mlátiaceho bubna.
    2. V zásobníku sú „fúziky“ a nedomlátené špičky klasov. Je potrebné zvýšiť mlátiaci efekt, ale nie otáčkami a medzerou koša, ale zatvorením KLASŇOVACÍCH plechov. Inak budete mať viac zlomkov.
       
  5. Kontrola materiálu v domlácači. Pokiaľ je v domlácačoch veľa zrna, znamená to, že je málo otvorené spodné sito. Pokiaľ tam sú len plevy, je naopak otvorené moc. Ideálne by to malo byť 50:50.
     
  6. Kontrola kvality slamy. Pokiaľ je slama moc nadrvená, je potrebné povoliť kôš rotačného separátora.
     
  7. Kontrola strát. Straty je bezpodmienečne nutné prepočítať podľa záberu lišty. Pokiaľ mám straty menšie ako 0,5%, okrádam sa o čas, ktorého v tomto roku bplo skutočne málo. Ako na to. Aktivujem rozmetače pliev a slamu ukladám do riadku. Za kombajnom si vyberiem tri miesta, kde vykonám meranie – vpravo za lištou, vľavo za lištou a medzi kolmi. Na každom mieste si odmeriam na strnisku štvorec o rozmere 30 x 30 cm a v tomto štvorci spočítam zrná. Výsledky spriemerujem. Výsledok porovnám s tabuľkou na „Posúvatku“. Pri kombajne so záberom 9,15 m budú povolené pol percentné straty v poraste s výnosom 8 ton/ha predstavovať 12 zŕn pšenice.
     
  8. Rozjazd kombajnu – povolím koše, naštartujem a kombajn sa sám bez problémov rozbehne.
     
  9. Na základe vykonaných zištení som si prenastavil kombajn, plošná výkonnosť je odpovedajúca, kvalita zberaného zrna je dobrá a straty ZISTENÉ POMOCOU TABUĽKY NA POLI sú v súlade so všeobecne prijatou polpercentnou normou. Ostáva teda posledná vec a to prekontrolovať citlivosť ztratomera.

Skúsený kombajnista mení nastavenie mlátiaceho ústrojenstva najmenej tri krát za deň – ráno je materiál vlhký, na obed preschnutý a večer znova vlhne. Okrem toho je potrebné taktiež reagovať na rôznu zrelosť porastu – miesta pri potoku, pod lesom. Na to musí obsluha reagovať, inak stroj nevyužíva správne a na 100%. Práve preto majú kombajny New Holland na hrane lakťovej opierky 5 najdôležitejších tlačítiek, ktorá umožňujú jedným pohybom rýchlo zareagovať na meniace sa podmienky. Pokiaľ vám niekto tvrdí, že jazdí kombajnom tridsať rokov a nikdy ju neprenastavoval, tak tých tridsať rokov jazdil s kombajnom úplne zle!  

Pokiaľ chcete vedieť viac, môžete si stiahnouť prezentáciu aj článok v PDF pod fotogalériou. Poprípade nás kontaktujte a využite službu školenia obsluhy strojov, ktoré pre vás s radosťou zorganizujeme.

Ak máte zájujem o vlastné „POSÚVATKO” pre kontrolu strát? Pošlite nám na email: newholland@agrotecslovensko.sk Vaše kontaktné údaje.

Galéria



Novinka 15. 8. - 2 pdf / 2,4 MB Stiahnuť
Novinka 15. 8. - 1 pdf / 5 MB Stiahnuť

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.