AGROTEC poľnohospodárska technika Novinky AMAZONE Vysokorýchlostný presný sejbový stroj AMAZONE Precea-TCC

Vysokorýchlostný presný sejbový stroj AMAZONE Precea-TCC

26. 05. 2023 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Spoločnosť AMAZONE rozširuje svoj sortiment presných sejbových strojov o nové ťažené modely Precea 9000-TCC a 12000-TCC s pracovným záberom 9 a 12 m.

Variant špeciálne vyvinutý pre veľké farmy presvedčí výkonným pretlakovým dávkovaním, veľkou kapacitou zásobníka a inovatívnym systémom centrálneho zásobovania osiva. Veľmi presné ukladanie osiva zabezpečuje optimálne vzchádzanie osiva aj pri vysokej pracovnej rýchlosti až 15 km/h.

Koncepcia centrálneho zásobníka ‒ riadkové oddelovanie

Pre obzvlášť vysoký plošný výkon a časovo úsporné plnenie má nový Precea-TCC centrálny zásobník na osivo, ktorý pojme až dva 2000 l big bagy. Nový systém centrálneho dávkovania osiva dopravuje osivo z hlavného zásobníka do separačných jednotiek prúdom vzduchu. Tam je osivo pre každý riadok dočasne uložené v malej prímacej jednotke. Akonáhle táto prímacia jednotka dosiahne maximálnu úroveň naplnenia, prúd vzduchu automaticky preruší uložené osivo a uzavria ďalší prívod. Keď sa hladina opäť zníži, prúd vzduchu sa automaticky znovu spustí a dopraví nové osivo z hlavného zásobníka do jednotlivých riadkov. Vďaka inteligentnému systému prúdenia vzduchu centrálneho zásobovania osivom je každá oddeľovacia jednotka zásobená osivom nezávisle, bez potreby zložitých senzorových systémov alebo elektronického ovládania.

Presné dávkovanie v každom riadku

Pri separácii osiva vsádza AMAZONE na svoje vysoko presné separačné jednotky PreTeC, ktoré pracujú na princípe pretlaku. Osivo je stlačeným vzduchom pritlačené k jednotlivému kotúču. Tesnenie sa otáča s kotúčom, čo znamená, že spotreba elektrického jednoradového pohonu je výrazne nižšia. Automaticky nastaviteľné diaľkové nastavenie stierky SmartControl, ktoré je spojené s optickými senzormi, účinne zabraňuje poruchám a zdvojeniu zŕn. Elektricky poháňaný oddeľovací kotúč sa otáča v závislosti na rýchlosti jazdy a požadovanej dávke a dopravuje osivo k nastreľovaciemu kanálu. V tomto okamihu je kontaktný tlak prerušený a zrno presne vystrelené do vytvorenej drážky, zachytené zamačkávacím kotúčom a tým bezpečne umiestnené.

Formovače drážky predurčujú presné uloženie osiva. Dva oporné valce a vysoký, hydraulicky nastaviteľný prítlak pätky, zabezpečujú rovnomerné udržanie hĺbky. Pre ešte väčšie pohodlie ponúka AMAZONE automatickú reguláciu prítlaku pätiek SmartForce. Tým je zabezpečené, že nastavený prítlak zostáva konštantný pre konzistentne rovnomerné ukladanie osiva, hlavne v premenlivých pôdnych podmienkach.

Elektrický pohon dávkovania ElectricDrive umožňuje pohodlné nastavenie požadovaného množstva osiva prostredníctvom terminálu ISOBUS a slúži ako základ pre presné, dielčie a lokálne riadenie dávkovania pomocou GPS a máp zón poľa. Okrem toho, zvlášť pri veľkých pracovných záberoch, GPS SectionControl aktívne šetrí osivo v klinoch polí a na súvratiach v jednotlivých riadkoch a ponúka ideálne podmienky napríklad pre mechanické ničenie buriny pomocou plečky.

CurveControl ‒ Optimalizované ukladanie osiva pri zatáčaní

Elektrický pohon dávkovania pre každý rad umožňuje udržiavať rovnomerné vzdialenosti ukladania po celej pracovnej šírke aj v zátačkách. Pomocou snímača rýchlosti pri otáčaní jednotiek sa zisťuje rozdiel medzi rýchlosťou vo vnútri a vonku zátačky. Inovatívny CurveControl na tomto základe prispôsobuje otáčky jednotlivých kotúčov tak, aby vzdialenosť osiva zostala rovnaká aj v zátačkách. Rovnomerné rozostupy umožňujú rastlinám dostatočné zásobovanie živinami. Výsledkom sú homogénne plodiny a rovnomerné dozrievanie.

Dvojkomorový zásobník na hnojivo

Pre súčasnú aplikáciu hnojiva je Precea-TCC vybavená ľahko prístupným dvojkomorovým zásobníkom s celkovým plniacim objemom 6 000 l. Každá násypka má vlastnú elektrickú dávkovaciu jednotku, ktorá je pripojená k rozdeľovacej hlave, čo znamená, že je polovičné vypínanie záberu k dispozícii už v štandarde. Hnojivo sa umiestňuje cez pätku FerTeC twin HD. Vzťah medzi hĺbkou uloženia hnojiva a hĺbkou sejby sa nastavuje len raz. Pokiaľ sa potom zmení hĺbka sejby, prihnojovacia pätka automaticky upraví hĺbku v rovnakom pomere k hĺbke sejby.

Teleskopický podvozok 

Precea-TCC je k dispozícii s 12 alebo 16 radami pre šírku riadkov 70, 75 a 80 cm. Pre podvozok Precea je k dispozícii teleskopická náprava. V prevádzke na poli je možné veľké pneumatiky posúvať tak, aby kolesá jazdili medzi riadkami a zabránilo sa tak zhutneniu priamo pod riadky osiva. S teleskopickými kolesami sa dá Precea-TCC s celkovou šírkou 3 m pohodlne prepravovať po ceste.

Ve strednodobom horizonte bude program doplnený o nové modely pre plodiny siate v užšom riadku, ako je repa, repka alebo sója (45 a 50 cm pre 18 alebo 24 riadkov) a zavŕši tak celý produktový rad.


Precea12000-TCC_5_low.jpg
Nový ťahaný presný vysokotlakový sejbový stroj Precea-TCC nastavuje štandardy v presnosti, výkone a intuitívnom ovládaní.

Precea12000-TCC_4_low.jpg

Precea12000-TCC_1_low.jpg

Precea12000-TCC_2_low.jpg
Prístupný zásobník zabezpečuje rýchle a jednoduché plnenie.

Precea12000-TCC_6_low.jpg
Plnenie výsevných jednotiek z centrálneho zásobníka je riadené samotným Centrálnym zásobovaním osivom.
 

Video: Precea 12000-TCC

Precea-video.jpg
 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.