Ako sa zrodil New Holland - 11. časť

07. 08. 2023 , Ing. Alžběta Filová

2000 rokov skúseností s technikou New Holland majú v Belgickom Zedelgeme.
Tak o tom sa dočítate v dnešnom, poslednom, článku o histórii kombajnov New Holland.

Medzi CS a CX

S ohľadom na použitie pre farmárov vyžadujúcich výkonný kombajn s jednoduchším ovládaním bol v roku 2006 vyvinutý rad CSX. Zahŕňal modely CSX7060 a CSX7080 so štvorbubnovým mlátiacim ústrojenstvom použitým z modelového radu TX, ktoré bolo vybavené rotačným separátorom a tiež usmerňovacím bubnom StrawFlow, ktorý slamu podával na vytriasadlo. Pre pohon mlátiaceho bubna výrobca použil vysokootáčkový variátor, čím sa znížily sily pôsobiace na remeň a zmenšilo sa tým riziko preklzu.

 

 
Pre farmárov vyžadujúcich výkonný kombajn, ale s jednoduchším ovládaním a nižšou cenou bol v roku 2006 vyvinutý modelový rad CSX.


Pôvodne mal rad CSX len modely CSX7060 a CSX7080 poháňané šesťvalcovým motorom Iveco Cursor 9 s výkonom 272 a 300 koní. Od roku 2008 bola ponuka rozšírená tiež o modely CSX7040, CSX7050 a CSX7070 s motormi NEF s výkonom 241 až 258 koní. Vytriasadlo kombajnov bolo päť- alebo šesťklávesové a v čistiacom ústrojenstve bol použitý systém SmartSieve, ktorý vďaka priečnemu pohybu horného sita dokázal eliminovať náklon stroja až do hodnoty 23 %. Od roku 2009 bol použitý hydrostaticky poháňaný ventilátor čistiaceho ústrojenstva a sitá šli nastavovať elektricky priamo z kabíny, ktorá bola dostatočne komfortná a základné funkcie boli ovládané elektrohydraulicky. V kabíne nechýbal monitor IntelliView II.

Modelový rad CSX sa vyrábal tiež v prevedení Laterate, kedy pomocou natáčacích portálov prednej nápravy dochádzalo k vyrovnaniu celého kombajnu a eliminácii priečneho sklonu až do hodnoty 18 %, alebo v prevedení Hillside, ktoré dovoľovalo elimináciu priečneho náklonu do 38 % a pozdĺžneho do 30 % pri jazde do kopca a do 10 % pri jazde z kopca. Výroba modelového radu CSX skončila v roku 2010, kedy bola nahradená radom CX5000 a CX6000.

CX5000 s päť a CX6000 so šesťklávesovým vytriasadlom

Od roku 2010 sú v ponuke modelové rady kombajnov New Holland CX5000 a CX6000. V každom modelovom rade je výber z dvoch prevedení, ktoré je možné doplniť rotačným separátorom a bubnom StrawFlow. Použité šesťvalcové turbomotory NEF a Cursor 9 so systémom SCR zahŕňajú spektrum výkonov od 238 do 300 koní a poháňajú hydrostatické pojazdové ústrojenstvo s trojstupňovou prevodovkou dovoľujúc pojazdovú rýchlosť 30 km/h pri otáčkach motora znížených na 1700 ot./min.

 

 
Ako náhrada kombajnov New Holland modelového radu CSX boli v roku 2010 uvedené na trh kombajny CX5000 a CX6000

 

Mlátiace ústrojenstvo zostalo bez zmien. Po novom je možné použiť žací adaptér VariFeed s posuvým dnom v rozsahu 57,5 cm a novinkou je aj pozdĺžne kopírovanie adaptéra, ktoré doplnilo kopírovanie priečne. Štandardnou výbavou je systém automatickej regulácie otáčok ventilátora OptiFan a systém SmartSieve má účinnosť až do sklonu svahu 25 %. Ako je pri kombajnoch New Holland obvyklé, je možné voliť medzi voľným ukladaním slamy na riadok alebo jeho rezaním, pričom je možné naviac nastaviť to, či plevy budú rozmetané samostatne alebo nafúkané do riadku slamy. Kabína má upravené ovládače vrátane monitora IntelliView III. Nechýba možnosť navádzania do záberu či mapovanie výnosov pomocou výnosomeru so vstavaným vlhkomerom zbieraného zrna.

 

 
Modelový rad kombajnov CX5000 a CX6000 je vyrábaný s dvoj alebo štvorbubnoým mlátiacim ústrojenstvom.

2000 rokov skúseností

Značka New Holland bola a isto aj naďalej bude nositeľom technického pokroku na poli zberovej techniky. V Zedelgeme sa podarilo v päťdesiatich rokoch zostrojiť samochodný kombajn, v šesťdesiatich rokoch vyrobiť veľmi úspešný model M103, v rokoch sedemdesiatich uviesť do života rotačný separátor, v osemdesiatich prísť na trh so systémom siete kontrolných jednotiek CAN a odlučovacím rotorom Twin Flow, v devädesiatich rokoch vymeniť dátové vodiče za systém optických káblov a v tomto storočí s detektorom kameňov či systémom GrainCam snímajúcim kvalitu vymláteného zrna.

A o tom, že zberovej technike sa v Belgicku venovali ešte predtým, než s tým začal Leon Claeys, svedčí archeologický nález, kde na juhu Belgicka našli a ich vek je okolo 2000 rokov. Na časti kamenného reliéfu je zachytený keltský, zvieracou silou poháňaný žací stroj pri zbere obilia. S trochou fantázie tak môžeme povedať, že s výrobou zberovej techniky majú v Zedelgeme už 2000 ročné skúsenosti.

Z histórie kombajnov je to všetko, a nabudúce si priblížime históriu modrých traktorov New Holland.

ZDROJ: STEHNO, Luboš. Historie sklízecích mlátiček. Praha: Profi Press, 2014. ISBN 978-80-86726-58-8.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.