Dve striebra z Agritechniky a ocenenie AE50

05. 01. 2024 , Ing. Aleš Petr

Riešenie alternatívnych pohonov od New Holland získalo dve strieborné medaile na Agritechnike a teraz aj Americká asociácia poľnohospodárskych a biologických inžinierov (ASABE) udelila ocenenie AE50 pre traktor T6.180 Methane Power.
Ako to teda New Holland vidí do budúcna...

Značka New Holland je už od roku 2006 priekopníkom v oblasti alternatívnych pohonov a dláždi cestu k poľnohospodárstvu ohľaduplnému k prírode. Dôležitú úlohu hrali traktory na alternatívny pohon aj na výstave Agritechnica. Návštevníci si mohli prezrieť novinku T4 Electric Power - prvný plne elektrický traktor New Holland, ktorý ukazuje technologickú cestu pre stroje s výkonom do cca. 100 koní. Pre výkonnejšie stroje New Holland plánuje ako palivo využívať bioplyn alebo výhľadovo vodík. Dôvodom je enormná spotreba energie pri ťažkých traktoroch, kedy by batériové úložisko pri využití doposiaľ najlepších technológií, zaberalo viac ako 10 m3 priestoru. Bioplyn potom New Holland plánuje využiť v stlačenej forme, čo prezentoval traktor T7.270 Methane Power CNG alebo v „zmrazenej forme“, reprezentované v T7 Methane Power LNG. Posledným zástupcom traktorov na plyn bol už sériovo vyrábaný traktor T6. Methane Power s prevodovkou Dynamic Command. Ten teraz dostal ocenenie od Americkej asociácie poľnohospodárskych a biologických inžinierov. 

Energetická nezávislosť a uhlíková neutralita ruka v ruke

Bioplyn ideálne vzniká na energeticky nezávislej farme, ktorej prototyp vzišiel zo spolupráce značiek New Holland a Bennamann. Systém zachytáva, zušľachťuje a skladuje biometán uvolňovaný z kejdy, ak farma nedisponuje bioplynovou stanicou. Plyn je následne využívaný k výrobe elektriny a ekologického paliva pre poľnohospodárske stroje, čím zabezpečuje aj negatívnu uhlíkovú stopu farmy. Na menších farmách nie je nutné zriaďovať drahý systém na zušľachtenie plynu, pretože vo víziach značky New Holland je k dispozícii mobilné riešenie, ktoré funguje ako služba zákazníkom. Bioplynovým staniciam už dnes distribútori elektrickej energie ponúkajú zaujímavé kontrakty, ktoré počítajú s úpravou a skladovaním plynu a vykrývaním spotreby elektriny v čase kedy nesvieti slnko a nefúka vietor. Využitie plynu pre traktory je už len čerešničkou na torte. CNH Industrial ukázalo víziu budúcnosti pohonov na stánku svojho dvorného výrobcu motorov FPT. Kľúčovým exponátom bol motor Cursor, ktorý využíva jeden blok motora hneď pre tri typy paliva. Menia sa len „hlavy“ motora podľa toho, či je pre pohon využívaná motorová nafta, bioplyn alebo vodík. To umožňuje udržať hlavnú konštrukciu stroja a tým aj úspory vo výrobe.

  
 
  

Pozrime sa teraz na jednotlivé traktory detailnejšie.

T4 Electric Power je ideálny pre ľahšie práce v poľnohospodárstve. S maximálnym výkonom 120 koní, krútiacim momentom 440 Nm a rýchlosťou 40 km/h sa hodí pre farmy s kombinovanou výrobou, obce, sady a dalšie špeciálne plodiny. Toto „ľahké batériové elektrické vozidlo prvej generácie“ patrí do segmentu kompaktných traktorov a je plne kompatibilné so všetkou závesnou technikou v bežnej ponuke. Použitá batéria umožňuje vynikajúcu dobu prevádzky, kedy je stroj v závislosti na pracovnom zaťažení schopný pracovať aj jeden celý deň bez dobíjania. Dobíjanie v rýchlom režime trvá skoro jednu hodinu.

Skúsenosti zákazníkov ukázali, že T4 Electric Power poskytuje vynikajúci výkon, veľmi dobre sa ovláda a v porovnaní s konvenčným traktorom rýchlo reaguje. Jednoduchšia konštrukcia elektrického pohonu tiež prináša úsporu prevádzkových nákladov a nákladov na údržbu. Samozrejmosťou je bezemisnosť, ktorá vynikne hlavne pri využití konceptu energeticky nezávislej farmy. Medzi hlavné výhody patrí skvelý prenos výkonu na podložku, bezkonkurenčne jednoduchá zmena smeru a rýchlosti jazdy a prekázateľné zníženie prevádzkových nákladov. Rovnako ako u osobných áut sa výrazne znížil hluk a utlmily vibrácie. Traktor je tak možné napríklad využívať v obciach v noci a zlepšuje aj pohodu hospodárskych zvierat, hlavne pri práci v maštali.

Bioplyn je cesta

Nový traktor T7.270 Methane Power CNG je založený na platforme T7 s PLM Intelligence. Budúci majitelia si užijú najnovšiu kabínu Horizon Ultra a stroj s osvedčeným motorom NEF s objemom 6,7 litra na metán, ktorý sa už osvedčil v traktore T6.180 Methane Power. Sedmička má samozrejme zvýšený výkon. Maximálny krútiaci moment motora je 1 160 Nm a jeho maximálny výkon je 270 koní za všetkých podmienok. Vyššiu produktivitu umožnilo úsilie konstrukčného tímu značky New Holland. Metán je čistejšie palivo. Nie je nutné využívať systém SCR a tým sa uvolnilo miesto pre skladovanie paliva pod kabínou. Podarilo sa úplne využiť väčší podvozok a maximalizovať tak zásobu plynu. T7.270 CNG pojme o 178 % viac paliva ako T6.180 Methane Power (79 kg respektíve 219 kg). Výsledkom je traktor, ktorý je nielen výkonnejší a schopný pracovať s väčším náradím, ale tiež dokáže medzi zastávkami na doplnenie paliva odpracovať oveľa viac hodín, čo zvyšuje produktivitu práce.

  
T7.270 Methane Power LNG ako predvýrobný prototyp s novým dizajnom a farbe Clean Blue
  

T7.270 Methane Power CNG je vybavený plynulou prevodovkou, ktorá poskytuje pohodlnejšiu jazdu a efektívnejšiu spotrebu paliva. Vďaka CVT je traktor ideálny hlavne do agregácií s prívesmi s hmotnosťou nad 18 t. Kabína Horizon Ultra je najtichšia na trhu, s hladinou hluku len 66 decibelov, čo minimalizuje únavu obsluhy. Horizon Ultra ponúka o 8 % väčší vnútorný objem, čo poskytuje viac miesta pre obsluhu. T7.270 Methane Power CNG využíva výhody telematiky PLM Intelligence, ktorá obsahuje technológie pre bezdrôtový prenos dát medzi strojmi a online portálom MyPLMConnect. To umožňuje majiteľom a manažérom sledovať prevádzkové parametre stroja a predajcom poskytovať vzdialenú podporu.

Miesto na Agritechnike si našiel aj model T7.270 Methane Power LNG

Zaujímavým dizajnom lákal zákazníkov do pavilónu 3, kde sa nachádzala expozícia značky New Holland. LNG znamená skvapalnený zemný plyn, to znamená rovnaký plyn ako CNG, len v inom skupenstve. Výhodou je, že skvapalnený plyn obsahuje v zásade rovnaké množstvo energie ako klasická nafta a súčasne nie je potrebné skladovať ho v tlakovej nádobe. To umožňuje lepšie zapracovanie nádrží do konštrukcie traktora. Súčasne má traktor k dispozícii dostatok energie pre celodennú náročnú prácu, čo sa od ťažkých traktorov automaticky očakáva. Nevýhodu je samozrejme technologická náročnosť hlbokého zmrazenia plynu.

T7.MethanePower LNG je predvýrobným prototypom nového dizajnu. V traktore je mnoho prvkov, ktoré sú špeciálne a nové. Samotný vzhľad kapoty ukazuje novú tvár značky New Holland - inšpirovanú prírodou. Prvné, čo uvidíte, je znak s presvetlenými listami. Ak prejdete okolo kapoty, uvidíte prelis symbolizujúci prirodzené prúdenie, alebo tzv. "Natural flow". Vedľa kapoty si všimnete predné blatníky, ktoré sú vo farbe karosérie. Zaujme aj osvetlené čelo predných blatníkov. Pri návrate k zadnej časti traktora si zasa všimnete zadné svetlá, ktoré sú inšpirované znakom New Holland. Ak sa pozriete na hornú časť kabíny, uvidíte animované svetla na hrane strechy. Strecha traktora je skutočne prepracovaná s veľkorysým strešným oknom Skydome. S pevným displejom uprostred volantu sa v kabíne budete cítiť ako v úplne novom svete. Sedíte na sedadle a máte pocit, wow, to je skutočne unikátne.

Milujeme vytvárať štýlové veci, ktoré naviac výborne fungujú.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.