V jednoduchosti je sila

14. 12. 2022 , Marián Baránek

Pokiaľ sa zaujímate o traktor s výkonom okolo 100 koní, značka New Holland vám teraz ponúka širokú škálu traktorov v celkom šiestich modelových radách.

Konkrétne môžete vyberať z nasledujúcich modelov traktorov:

  • T5.90S alebo T5.100S
  • Tri modely T5 Powershuttle
  • Päť modelov T5 Utility DualCommand
  • Tri modely T5 ElectroCommand
  • Štyri modely T5 DynamicCommand
  • Štyri modely T5 AutoCommand.

Prvé dve spomenuté modelové rady sú v sortimente nové, a tak ich v krátkosti priblížime. Značka New Holland rozširuje svoju radu traktorov T5 o dva nové stredne veľké traktory T5S. Úpravy sa tiež dočkali traktory T5 Utility, kde varianta s prevodovkou Powershuttle získala robustnejšiu nápravu a “zadok” traktora, čím sa zvýšila GVW a vznikla tak “samostatná” modelová rada. Obidva traktory T5S a T5 Powershuttle sú mimoriadne univerzálne a disponujú rázvorom 2 350 mm a hmotnosťou približne 4 tony. Obidva traktory využívajú rovnaký motor a systémy hydrauliky majú podobné prevodovky, ale líšia sa celkovými rozmermi, hmotnosťou, nápravami a ponukou pneumatík. Výrazný, a na prvý pohľad zrejmý, je rozdiel v kabíne.
  
Traktory řady T5.S a T5 PowerShuttle na společné fotografii
Traktory T5.S a T5.PowerShuttle spoločne pri práci
  
Pohon zabezpečuje štvorvalcový motor FPT F5 Stage V s objemom 3,6 litra, kde maximálny výkon je dosahovaný už pri 1900 ot./min. a maximálny krútiaci moment (450 Nm@1300 ot./min. pri modeli T5.100S a 506 Nm@1300 ot./min. pri modeli T5.120 Powershuttle) je najlepší vo svojej triede. Prevýšenie krútiaceho momentu je potom až 47 %, čo pomáha rýchlemu návratu do požadovanej pracovnej rýchlosti po náhlom náraste zaťaženia motora. Traktory sú vybavené systémom následnej úpravy výfukových plynov, ktorý integruje diesel oxidačný katalyzátor, filter pevných častíc a systém selektívnej katalytickej redukcie (SCR) do jediného, bezúdržbového a kompaktného celku. 
  

Výkonnosť a produktivita, ktoré vás presvedčia

Traktory T5S a T5 Powershuttle plánujeme dovážať do SR hlavne s prevodovkou Powershuttle. Jedná sa o prevodovku 12x12 (prípadne 20x20 s plazivými rýchlosťami), ktorá umožňuje plynulú a rýchlu zmenu smeru jazdy bez použitia spojky. Zmena smeru jazdy je vykonávaná hydraulicky s tým, že ovládanie je mechanické pomocou lanka. Oproti známej a obľúbenej elektro-hydraulickej reverzácii je teda rozdiel jedine v mechanike ovládania, kedy páčku pod volantom nepresuniete len jedným prstom, ale je potrebné využiť prsty dva alebo tri. Obidva traktory s touto prevodovkou dosahujú s prehľadom rýchlosť 40 km/h.

T5S i T5 Powershuttle sú vybavené hydraulickým systémom, ktorý obsahuje dve čerpadlá: čerpadlo s výkonom 36 l/min. určené výhradne pre riadenie a druhé čerpadlo s výkonom až 82 l/min. pre vonkajšie okruhy hydrauliky. Nové čerpadlo MegaFlow™ svojím výkonom skracuje cykly pri práci s nakladačom a umožňuje rýchle zdvihnutie a spustenie náradia. Doplňuje ho elektro-hydraulicky aktivovaný vývodový hriadeľ s možnosťou otáčok 540/540E/1 000 ot./min. a mäkkým štartom. Vďaka “mokrej” spojke PTO môžete obidva traktory bez obáv využívať do agregácií s kŕmnym vozom. Otáčky 540 Eco umožňujú vykonávať ošetrovanie krmovín s nižšou spotrebou paliva. Traktory je možné osadiť až troma vonkajšími okruhmi hydrauliky, samozrejmosťou sú rýchlospojky pre jednoduché pripojenie hadíc. Zadný trojbodový záves bol úplne prepracovaný a teraz je vybavený dvoma zdvíhacími valcami, čo zvyšuje výkon a uľahčuje servis. Maximálna zdvíhacia kapacita pri modeli T5S je skvelých 4 400 kg a pri modeli T5 Powershuttle dokonca 5 000 kg. 
    
Traktor T5.100 PowerShuttle
Traktor T5.100 PowerShuttle môže mať osadené pneumatiky o rozmere až R38, zdvíhacia kapacita trojbodového závesu je 7 ton.
  

Ako sme informovali v úvode, obidva nové modely sa líšia typom prednej nápravy, celkovou hmotnosťou (GVW) a maximálnou veľkosťou zadných pneumatík. T5S je vybavený ľahšou nápravou HD triedy 1 so šírkou od príruby k prírube 1 584 mm. Traktor T5 Powershuttle má nápravu HD triedy 1,5 so šírkou od príruby k prírube 1 789 mm, vďaka čomu sa lepšie hodí aj pre práce s čelným nakladačom. Celková hmotnosť sa líši a pre T5S je 6 500 kg a pre T5 Powershuttle je 7 000 kg.

Pokiaľ ide o maximálny rozmer zadných pneumatík, T5S môže mať namontované pneumatiky R34 (SRI 750), a upravený T5 Powershuttle môže byť osadený zadnými pneumatikami s rozmerom R38 (SRI 800).  
  

Bezkonkurenčný komfort a výhľad. 

Traktory T5S sú osadené novou, priestrannou kabínou štvorstĺpovej konštrukcie, ktorá poskytuje nerušený výhľad 320 stupňov dookola. Kabína má úplne plochú podlahu a vstupné dvere sa otvárajú po celej dĺžke kabíny. K maximálnemu komfortu obsluhy prispieva aj vzduchom odpružené sedadlo a strešné okno s nerušeným výhľadom na nakladač. Aj keď traktory T5S spadajú do najnižšieho segmentu rady T5, je možné v prípade potreby osadiť ich zaujímavými prvkami výbavy akými sú telematika PLM Connect, asistované riadenie podľa GPS EZ-Pilot a displejom IntelliViewTM 4 s podporou ISOBUS UT/TC.

T5 Powershuttle má už šesťstĺpovú kabínu VisionView, na ktorú sú zákazníci dlhé roky zvyknutí z rady Utility. Konštrukcia novej štvorstĺpovej kabíny pri T5S a šesťstĺpovej kabíny T5 Powershuttle poteší tých, ktorí pracujú v malých priestoroch, napríklad v stajniach - obidva traktory sa totiž držia pod 2,65 m celkovej výšky. T5 Powershuttle potom nastavuje hranicu skutočne veľmi nízko, pretože klimatizácia nie je súčasťou kabíny, čo umožnilo vznik super kompaktného profilu strechy - celková výška je menej ako 2,6 m a to s pneumatikami R34!
    
Traktor T5.100S
Traktor T5.100S má novú, štvorstĺpovú kabínu, ktorú nájdete aj u "mladšieho brata", traktora T4.S
 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.