Ako sa zrodil New Holland - 2. časť

14. 02. 2023 , Ing. Alžběta Filová

Druhý článok zo série zrodenie kombajnov New Holland, bude o význame loga New Holland, súvisiacich značkách Ford a Fiat a o motoroch.

Nové Holandsko

Motory, traktory aj kombajny

Prvný článok pojednával o Leonovi a Louisovi Claeysových, ktorí stáli pri zrode značky Claeys a neskoršie Clayson, ale nepadla tu žiadna zmienka o značke New Holland, pod ktorou sa teraz v Zedelgeme kombajny vyrábajú. Ako to už býva, počas svojej viac než storočnej existencie firma prešla vývojom a značka sa niekoľkokrát zmenila podľa toho, aký bol jej väčšinový vlastník.


 Výroba modelu Claeys MZ v roku 1952


A ako sme už spomínali, v roku 1906 založil Leon Claeys svoju firmu a až do roku 1939 bol jej jediným vlastníkom. V roku 1939 bola založená spoločnosť PVBA Werkhuizen Leon Claeys, čo bola stále rodinná firma. Tá vyrábala stacionárne mlátiace stroje, mlecie stroje, ale aj dieselové motory, lisy na slamu a v štyridsiatich rokoch minulého storočia dokonca aj traktory a trhače ľanu. Od roku 1952 potom taktiež aj samojazdné kombajny.

Nebola by to zaujímavosť, že od roku 1963 sa názov firmy zmenil na Clayson. Meno Clawys sa totiž vyslovuje veľmi podobne ako názov nemeckej firmy Claas a rovnako ako dnes, aj vtedy boli títo výrobcovia kombajnov veľkými rivalmi.

Nové Holandsko

Pokiaľ sa chceme posunúť k súčasnému názvu New Holland, musíme sa preniesť až do devätnásteho storočia. Už v roku 1895 si totiž v americkom mestečku New Holland v Pensylvánii založil svoju dielňu Abe Zimmerman. Bol majiteľom a sám sebe aj jediným zamestnancom, vyrábal a opravoval poľnohospodárske náradie. Malá firmička prosperovala, postupne sa rozširovala a v roku 1903 bola založená spoločnosť New Holland Machine Company, ktorá vyrábala okrem poľnohospodárskeho náradia aj mlyny na múku a preslávila sa aj výrobou žacej techniky a strojov pre drvenie kameňa.

New Holland Machine Company bola v rocku 1947 zakúpená americkou spoločnosťou Sperry Rand Corporation. A zanedlho sa už cesty americkej a belgickej spoločnosti spojily.

V roku 1964 zakúpila spoločnosť Sperry Rand Corporation 51 % akcií zedelgemskej firmy Clayson. Ešte v tom istom roku sa továreň v Zedelgeme stala najväčšou divíziou čo do obratu aj počtu zamestnancov a neskoršie dostala názov Sperry New Holland International.

FORD a potom FIAT

Ďalším milníkom v histórii spoločnosti, ktorú už môžeme nazvať New Holland, bol rok 1986. Spoločnosť Ford Motor Company vtedy zakúpila väčšinový podiel firmy New Holland, čím vznikla spoločnosť Ford New Holland.

Ale tým to ešte neskončilo. Keď sa písal rok 1990, zakúpil 81 % akcií firmy Ford New Holland taliansky Fiat. Kombajny New Holland sa potom vyrábali ako v žltej, tak aj v tehlovo červenej farbe, typickej pre talianskeho výrobcu. Tie žlté pochádzali samozrejme zo Zedelgemu, tehlovo červené potom z talianskeho Breganze, lebo sa jednalo o kombajny Laverda. A keď sme pri popise farieb, nie je od veci pripomenúť, že v kombinácii červenej a žltej farby sa vyrábali kombajny predávané v USA.

Posledná zmena vo vlastníckych vzťahoch spoločnosti New Holland sa udiala v roku 1999, kedy došlo ku známemu spojeniu dlhoročných rivalov, spoločnosti Case IH a New Holland. Pretože vzniknutý koncern CNH (Case New Holland) bol natoľko majoritný, že by poškodzoval ostatných výrobcov poľnohospodárskej techniky, a tak z nej boli vylúčené niektoré značky. Jednou z nich bola aj talianska Laverda vyrábajúca kombajny, o ktorých si povieme samostatne niekedy nabudúce :)

Kombajny New Holland si zachovaly svoju typickú žltú farbu, ktorá bola už na prvých samojazdných modeloch MZ. A modré logo značky New Holland má dvojitú symboliku. Jednak pripomína list, symbol poľnohospodárskej výroby a jednak aj otlačok pneumatiky kombajnu alebo traktora.

Od kovárne po roboty

Výrobný závod v Zedelgeme bol vždy nositeľom technických inovácií. Leon Claeys ich začal budovať v roku 1909, teda výrobné priestory sa rozkladali na ploche necelého hektára. A ešte v roku 1950 to boli len necelé štyri hektáre. Ale od pätdesiatich rokov, kedy firma Claeys začala vyrábať samojazdné kombajny, došlo k razantnému rozvoju. Už v roku 1960 sa plocha továrne zvýšila na 15 hektárov a počet zamestnancov vzrástol z 200 na 1800. Vďaka tomu vznikla aj celá nová ulica, ktorá dostala názov Leon Claeysstraat, ako inak.


 
Model Claeys M80 s polopásovým podvozkom pri testovaní zberu ryže

A v tej dobe prišlo aj k prvým významným zmenám v technológii výroby. Do výroby začali vstupovať obrábacie automaty. Najskôr mechanicky ovládané, neskoršie mechanicko-hydraulicky riadené. Na konci šesťdesiatich rokov nastúpily prvné programovateľné automaty a v polovici sedemdesiatich rokov automatizovaná lakovacia linka. 

Tá nielen zbavila robotníkov práce v nezdravom prostredí výparov syntetických farieb, ale zvýšila aj kvalitu lakovania. V lakovacom procese bola totiž využitá elektroforéza, garantujúca nanesenie základnej farby aj na neprístupné miesta ošetrovanej konštrukcie a v rovnomernej vrstve.

V polovici sedemdesiatich rokov začalo tiež používanie NC a potom CNC obrábacích strojov, ktoré v osemdesiatich rokoch doplnili prvé roboty a systémy pre rezanie laserom.

Na 36 hektároch

V súčasnosti sa výrobný závod v Zedelgeme nachádza na rozlohe 36 hektárov, polovicu z toho predstavujú zastrešené plochy. Firma New Holland tu zamestnáva 2 200 pracovníkov. Ročne spracuje 157 000 ton ocele a 212 ton farieb.

Špecifikom výrobného závodu je skutočnosť, že väčšinu dielov si v ňom vyrábajú sami. Napríklad kombajn je zložený zhruba zo 7 200 dielov, z ktorých asi 6 300 je vyrobených v Zedelgeme. Celkovo sa v Zedelgeme vyrába cez 16 000 komponentov.

Tak, ako je zvykom, výroba začína príjmom ocele s požadovanou kvalitou. Novinkou od roku 2000 je laserové rezanie v režime 3D, napríklad ak je nutné vyrezať presný otvor do plášťa vyprázdňovacieho dopravníka.

Z jednotlivých dielov sa montujú celé konštrukčné celky, ktoré idú do lakovne. Tu sa oceľ pieskuje, odmastňuje a kataforézou sa nanáša základný a následne vrchný náter v žltej a čiernej farbe. Lakovňa má kapacitu 124 000 l farby a beží 24 hodín denne, aby nevychladla miestnosť pre vypaľovanie vrchného laku. Vypálenie prebieha pri teplote 160 °C.

Na jednej linke

Potom, čo sú jednotlivé diely a konštrukčné celky pripravené a nalakované, prichádza druhá fáza, ktorou je montáž. Kombajny vytriasadlové aj axiálne sa montujú na jednej linke.

Montáž začína podvozkom, na ktorom sú pripevnené prepravné kolesá, a potom sa montuje vytriasadlo a sieťová skriňa. Sieťová skriňa sa vyskúša v pohybe (pomocou elektromotora), tak aby bola správne osadená. Ďalej sa montuje mlátiace ústrojenstvo, motor, zásobník a kabína a úplne nakoniec šikmý dopravník. Vo finálnej fáze montáže dostane kombajn originálne kolesá a ide na výstupnú kontrolu. Jednotlivé celky sa testujú už priebežne pri montáži a pri konečnej kontrole sa skúša všetko ešte raz, a to najskôr vo vnútri na valcovej skúšobni a potom sa kombajn ešte prejde vonku po areáli.

Rovnako ako vo všetkých výrobných závodoch, aj tu sa stále sleduje a vyhodnocuje kvalita a prímajú sa opatrenia pre jej zvýšenie. Veľká pozornosť je venovaná aj vývoju, pri ktorom sa používajú klasické postupy aj na moderné 3D animácie.

Od roku 1952, kedy bol v Zedelgeme skonštruovaný prvný kombajn, bolo ich vyrobených viac ako 200 000 kusov. Súčasná denná produkcia dosahuje 24 kombajnov a 98 % z nich ide na export, pretože Belgicko by bola pre také objemy zberovej techniky len malým trhom. 


 
Súčasná výroba v Zedelgeme dosahuje produkcie 24 kombajnov denne. Axiálne aj tangenciálne kombajny sú montované na jednej linke

V ďalšom článku pre Vás chystáme cestu k samojazdným kombajnom New Holland a ukážku z dobového prospektu Claeys.

Článok 3. - história kombajnov

ZDROJ: STEHNO, Luboš. Historie sklízecích mlátiček. Praha: Profi Press, 2014. ISBN 978-80-86726-58-8.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.