Ako sa zrodil New Holland - 10. časť

24. 07. 2023 , Ing. Alžběta Filová

V dnešnom predposlednom článku sa dozviete o inováciach modelového radu kombajnov radu TC.

Inovácia modelového radu TC

V roku 2007 začala výroba prepracovaného modelového radu TC, po novom s označením TC5000. V ponuke bolo päť modelov kombajnov, ich šesťvalcové motory NEF dosahovali výkon od 170 do 240 koní a u najvýkonnejšieho modelu TC5080 bol použitý rotačný separátor. Mlátiace ústrojenstvo sa nezmenilo, separačné používalo štvor alebo päťklávesové vytriasadlo. Navýšené boli objemy zásobníkov, a to až na 6000 l a vylepšenia sa dotklo aj ovládanie a kabína, v ktorej nechýbala multifunkčná ovládacia páka, hektaromer, stratomer, pneumaticky odpružená sedačka. Zapínanie hlavných pohonov bolo po novom ovládané elektrohydraulicky.

 

 
V roku 2007 začala výroba prepracovaného modelového radu TC, po novom s označením TC5000

K inováciam modelového radu TC došlo v roku 2012, kedy boli predovšetkým upravené motory pre prísnejší emisný limit Tier 4i a rotačný separátor bolo možné doplniť aj pre modely TC5060 a TC5070. Posledné vylepšenia kombajnu New Holland TC uzreli svetlo sveta v roku 2013.

Výrobca zapracoval aj na komforte kabíny, ktorá je teraz odpružená na silentblokoch, vnútorný hluk sa znížil na 74 dB a prepracované bolo ovládanie. Pojazdová páka je z traktorov New Holland s prevodovkou AutoCommand a na jej hlavici sa nastavuje výška adaptéra, poloha priháňača (tu je možné spolu s jeho otáčkami uložiť do pamäte) a ovláda vyprázdňovací dopravník. Celý ovládací panel sa pohybuje spolu so sedačkou. Informačný a ovládací monitor InfoView II je umiestnený v pravom stĺpiku kabíny, v ktorej nechýba ani rádio s Bluetooth či klimatizácia.

Pre tých najnáročnejších zákazníkov môže byť inštalovaná príprava pre systém satelitnej navigácie či telemetria zbierajúca prevádzkové dáta kombajnu a prenášajúca ich do kancelárie operátora.

Trojbubnové mlátiace ústrojenstvo s odlučovacou plochou 1,9 m2 zostáva zachovaná, separačná plocha bola navýšená na 6,7 m2, plocha sít zostala na 4,3 m2. V pohone sít pri modeloch s päťklávesovým vytriasadlom nechýba systém SmartSieve. Ten dokáže až o 30 % zvýšiť výkonnosť v kopcovitom teréne, kedy pri jazde po svahu sa mení pohyb sít a k pozdĺžnemu sa pridáva tiež pohyb priečny. Tým je zrno nadhadzované smerom proti kopcu a udržuje sa jeho rovnomerná vrstva, aby mohlo byť riadne čistené. Štandardom je senzor v kláskovom dopravníku, ktorý indikuje množstvo materiálu, ktorý sa vracia späť do mlátiaceho bubna.

Novinkou v čistení je systém OptiFan, ktorého funkcie boli popísané na kombajnoch CX. Vo vynášacom dopravníku môže byť nainštalovaný snímač vlhkosti zrna pre presnejšie doladenie nastavenia kombajnu pri meniacich sa podmienkach zberu.

Zásobník zrna má objem zvýšený na 6400 l, rýchlosť vyprázdňovania je 72 l/s, takže celková doba potrebná pre vysypanie plného zásobníka dosahuje 90 sekúnd.

Pohonnou jednotkou sú aj naďalej šesťvalcové motory NEF so zdvihovým objemom 6,8 l a po novom so systémom SCR. Výkony motorov zostali na rovnakej úrovni ako pri pôvodnych modeloch. Aj pojazdový systém nových kombajnov zostáva nezmenený, je hydrostatický, doplnený trojstupňovou prevodovkou a diferenciálom s uzávierkou. Na želanie je možný tiež pohon kolies zadnej nápravy.

Pre zber obilnín a repky je možné použiť adaptéry VariFeed so záberom 4,9 až 6 m a dnom žacieho valu posuvným v rozsahu 57,5 cm.

 


Medzi posledné vylepšenia kombajnu New Holland TC výrobca prepracoval predovšetkým kabínu, ktorá je teraz odpružená na silentblokoch, vnútorný hluk sa znížil na 74 dB a upravené bolo aj ovládanie​.

Nabudúce sa pozrieme na 2000 rokov skúseností s technikou New Holland v Belgickom Zedelgeme.

Článok 11. - história kombajnov


ZDROJ: STEHNO, Luboš. Historie sklízecích mlátiček. Praha: Profi Press, 2014. ISBN 978-80-86726-58-8.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:

Kontakt – Poľnohospodárska, stavebná a závesná technika
newholland@agrotecslovensko.sk
+421 907 756 105

Napíšte nám

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.